İncir Yetiştiriciliği

İncir Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır ?

Her yöremizde  mutlaka bulunan ve aynı zamanda geniş bir yetişme çevresine sahip ürünlerden biriside incirdir. Faydaları saymakla tükenmeyen, yediğimiz vakit bizlere vitamin sağlayacak şekilde yaratılmıştır. Bu yazımızda sizlerle kendi yetiştirdiğim incirlerdende bahsedeceğim

 Yetişmesi için dar bir alana ihtiyaç duymamaktadır. Alkali ve tuzlu toprak çeşitlerinden kendini gösterebilir. Incir fidanı dikiminden hasat zamana kadar önem gösterilmesi gereken bir üründür. Ilıman bir İklim kuşağında yetişmesi gerektiğinden yazları sıcak ve kurak geçmesi gerekmekte, kış mevsiminde ise ılık bir hava oluşma şartı gerekmektedir.En yaygın olarak görülmekte olan bölge Ege Bölgesidir. Şimdi sizlere Fidan dikiminden hasat zamanına kadar İNCİR YETİŞTİRİCİLİĞİ nasıl olmalı onlardan bahsedelim.

İncir Yetiştiriciliği

İncir Yetiştiriciliği

İncir Yetiştirme Aşamaları Nelerdir?

Fidan  Dikimi: Fidanlarımız dikmeden önce fidanımız sağlam olmasına,  gövdesinde delik , çizik olmamasına, hastalıkların bulunmamasına bakmamız gerekmektedir. Toprağa yerleştirirken fidanlarımızın gövdelerinin yamulmamasına, köklerin zarara uğramamasına dikkat etmeliyiz.

Yetiştirme  Yaptığımız  Bahçenin Özellikleri: Genellikle bahçe tarzı yerlerde yetişim yapılmaktadır. Bu bahçemizin toprağı verimli olması gerekmektedir, bir ürünün ihtiyacı olan tüm mineralleri içersinde barındırmalıdır. Fidan Dikimi yapılırken bahçemizin sık aralıklarla dikilmemesi gerekmektedir.

Sulama: Çok sık olmamakla birlikte fidanımızın ihtiyacı olan minarelleri alması gerekmektedir. Büyüyüp gelişmesi yine buna bağlı bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Budama: İncir yetiştirilmesi yapan kişilerin ihmal ettikleri kısımların başında gelmektedir. Verimi artıran bir uğraştır  Budama.  Bunun sayesinde kuru dallarımız Incir ağacında durmaz ve ürünümüz Budama yapılmazsa alt noktalar kendini belli eder ve incirimiz güneşte durarak israf olma noktasına gelmektedir.

İncir Yetiştiriciliği

İncir Yetiştiriciliği

Hasat: Incirlerimiz küçük boyutta da toplanmamalı,  iyice büyük olduğu zamanda toplanmamalı, orta büyüklüğe ulaştığında hasat yapılmalıdır. Hasat yapılırken dallarımız gerekmektedir hassasiyeti göstermeniz gerekmektedir.

Bu boyuta geldiğinde İncirlerimiz toplayabiliriz. Kendi bahçemde yetiştirdiğim bu Aydın inciri doğallıkla özdeşleşerek, gübre kullanımı yapılmaksızın üretilmiştir.

 Enerji , sağlık ve bir çok fayda sağlayan incir ürününün yetiştirilmesinde gerekli olan , dikkat edilmesi gereken şeyleri sizler için anlattık. Biraz önem isteyen ve bizlere bunun neticesinde benzersiz bir damak zevki ve aynı zamanda sağlık aşılayacak olan yine Incir dir.

  İncir yetiştiriciliğinde önemli etkenlerin başında fidanımıza gübre vermek değil önem vermek gelmektedir.

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir